Krok 1:
Produkty potrzebne do wykonania bałwanka:
bałwan ze styropianu 16 cm,
cekiny 8 mm różnokolorowe (kółka, łamane, metalizowane),
cekiny 6 mm różnokolorowe (kółka, łamane, metalizowane),
szpilki,
perełki (3mm),
guziki dekoracyjne (neonowe),
pompony akrylowe (neonowe),
wstążka satynowa 12 mm (różowa lub inny kolor),
filc w arkuszach 2mm,
pistolet do kleju na gorąco,
nożyczki.
Krok 2:
Kształtkę ze styropianu (bałwana) można przyozdobić na wiele sposobów. Możemy wybrać kolory kojarzące się ze świętami: złoty, czerwony, zielony. Ważne, żeby nasza bożonarodzeniowa ozdoba była wesoła a dekorowanie figurki było po prostu dobrą zabawą. Ja mojego bałwanka ubrałam w elegancką kamizelkę a cały strój zrobiłam w pięknej różowo-fioletowej kolorystyce. Dekorowanie styropianowego bałwanka zaczynam od wypełnienia białymi cekinami głowy i tułowia. Wybrałam cekiny 8 mm, kółka, łamane. Oczy i uśmiech zrobiłam z cekinów i koralików. Wszystko mocuję oczywiście za pomocą szpilek. Dłuższe, będą lepiej się trzymały zatem wybrałam długość 22mm i 28 mm.
Krok 3:
Aby łatwiej było zrobić ubranko dla bałwanka najlepiej za pomocą cekinów zrobić najpierw kontur kamizelki, dopiero później wypełniać środek cekinami. Obrys kamizelki zrobiłam zatem dla kontrastu z czarnych cekinów.
Krok 4:
Gdy kontur kamizelki jest już gotowy wypełniam środek cekinami w odcieniach fioletu i różu. Krok po kroku pokazują to zdjęcia.
Krok 5:
Teraz pora na buciki i kapelusz, je również wypełniłam cekinami.
Krok 6:
Dla ozdoby na kapeluszu oprócz cekinów przypięłam małe koraliki a na przodzie bałwanka przykleiłam klejem na gorąco dekoracyjne guziki w neonowym kolorze. Z tyłu na środku kamizelki również zamocowałam ozdobny guzik.
Krok 7:
Na kapeluszu pozostawiłam wolne miejsce od cekinów gdyż w tym miejscu postanowiłam zawiązać kokardkę. Do tego celu użyłam wstążki satynowej o szerokości 12 mm w pięknym różowym kolorze. Najpierw delikatnie obwiązałam dookoła kapelusz i zawiązałam węzeł, następnie zrobiłam kokardkę a nadmiar tasiemki obcięłam nożyczkami.
Krok 8:
Nasz bałwanek musi mieć jeszcze ciepły szalik. Wycinam zatem z filcu w arkuszach pasek o szerokości 3 cm, który podklejam klejem na gorąco w środkowej jego części. Dla ozdoby końce szalika zaokrągliłam i przykleiłam na nich fioletowe pompony akrylowe.
Krok 9:
Bałwanek gotowy, samodzielnie wykonana ozdoba świąteczna na pewno rozweseli każde wnętrze.